Külliye İnşaatımızda Çalışmalar Başlamıştır!

Rabbi yessir ve lâ tüassir. Rabbi temmi bil hayr!! (Amin)

 

RESMİ MAKBUZ KARŞILIĞINDA NAKİT YARDIMLARINIZ KABUL EDİLİR.

 

Kategori: Haberler

Gümüş İlim Merkezi olarak, büyük Hadis Âlimi İbrahim Anar Hocaefendi'yi misafir ettik.

Kategori: Haberler

Gümüş İlim Merkezi olarak bu hafta, bölgemizin büyük hocalarından Arif Aydoğdu Hocaefendi'yi misafir ettik.

Kategori: Haberler

Her hafta Cuma akşamı medresemizde düzenli olarak tertip ettiğimiz Hadis /Tefsir sohbetlerimizin bu haftaki bölümünde asker ve polislerimiz için dua ettik.

Kategori: Haberler

Mahmud Efendi Hz.'mizin ilk talebelerinden ve İsmailağa Vakfı heyetinden RECEP ERYİĞİT ve ÖMER KELEŞ Hocaefendiler, Gümüşhane cemaatimizi ziyarete geldiler. 

Kategori: Haberler

Gümüşhane’de Gümüş İlim Merkezi (GİMER) tarafından ‘Sünnetin Hayatımızdaki Yeri’ konulu konferans düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konferansa konuşmacı olarak Hadis Alimi İbrahim Anar Hocaefendi katıldı.

Kategori: Haberler

GÜMÜŞ SIBYAN MEKTEBİ'nde 3 evladımızın daha KUR'AN a geçişleri kutlandı.

Kategori: Haberler

Gümüşhane Merkez İlçe Canca Mahallesi mevkiinde yapımı devam eden Külliye inşaatı arazisinde Ezan-ı Muhammedî yankılandı.

Kategori: Haberler

İstanbul'dan, MAHMUD EFENDİ Hz.'nin amcaoğlu Mahmud Şevket Ustaosmanoğlu Hocaefendi ve ilk talebelerinden Nedim Hocaefendi Gümüşhane'ye teşrif ettiler.

Kategori: Haberler

Gümüşhânevî Derneği – GÜMÜŞ İLİM MERKEZİ’nin düzenlediği icazet merasimi Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî Camii’nde yapıldı.

Kategori: Haberler

Of Vekili/İsmailağa Cami İmam Hatibi SALİH TOPÇU Hocaefendi'nin yetiştirdiği birbirinden değerli Hocaefendiler Gümüşhane'deki medresemizi ziyaret ettiler...

Kategori: Haberler

06-25 Nisan tarihleri arasında, Mahmud Efendi Hazretlerinin Gümüşhane Vekili ve Gümüş İlim Merkezi Başmüderrisi Kadir Naci KÖKTAŞ Hocaefendi himayesinde gerçekleştireceğimiz UMRE ziyaretimiz için hazırlıklarımız devam ediyor.

Kategori: Haberler

Mahmud Efendi Hazretleri'nin yetiştirdiği büyük alim Ali Polat Hocaefendi bu hafta derneğimizde sohbet konuğumuz idi. 

Kategori: Haberler

Her hafta Kelkit'te düzenlediğimiz Çarşamba sohbetlerimiz devam ediyor. 

Kategori: Haberler

Dernek olarak 2008 yılından beri gerçekleştirdiğimiz hizmetlere bir yenisini daha eklemiş bulunuyoruz.

Kategori: Haberler

Gümüş İlim Merkezi (GİMER) tarafından tertip edilen "Müslüman Kimliği" konulu program, yoğun ilgi gördü.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Müftüsü Ercan Aksu, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Erdem ve vatandaşlar katıldı.

Program, Kemaliye Câmii müezzinlerinden Hafız Cafer Köprülü’nün Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Gümüş İlim Merkezi (GİMER) Onursal Başkanı K. Naci KÖKTAŞ Hocaefendi’nin açılış konuşmasının ardından dernek faaliyetleri ve inşaatı devam eden “MAHMUD EFENDİ KÜLLİYESİ” ni konu alan bir sunum gerçekleştirildi. Mehmet Talu Hocaefendi’nin “Müslüman Kimliği” konulu sohbetinden sonra düzenlenen imza töreni ile program sona erdi.

                Açılış konuşmasını yapan Gümüş İlim Merkezi (GİMER) Onursal Başkanı K. Naci Köktaş Hocaefendi, ilmin ve âlimlerin kıymetini bilmek üzerine vurgu yaptı. Medreselerin cennet bahçeleri olduğunu hadis-i şerifler ışığında izah eden KÖKTAŞ, davetlileri Kur’an ilimlerini öğrenmeye ve öğretilen bu cennet bahçelerine yardımcı olmaya davet etti.

Köktaş; “GİMER olarak amacımız; ehl-i sünnet ışığında Kuran’ı öğretmek, bu vatanın en büyük âlimlerinden Ahmed Ziyaüddîn; peygamberimizin methiyesine mazhar olmuş Fatih Sultan Muhammed Han gibi büyük insanlar, fakihler, âlimler, muhaddisler çıkmasına vesile olmaktır. Rabbim muvaffak eylesin.” dedi.

Gümüş İlim Merkezi (GİMER) tarafından yaptırılan; toplamda 3400 m²’lik alan üzerine kurulu, mescidi, derslikleri, misafirhanesi bulunan, içerisinde Gümüşhanevî kütüphanesi, Konferans/İslâmi Düğün Salonu barındıran, 100 Sıbyan Mektebi öğrencisi, 50 Arapça ilimler öğrencisi, 100 de Hafızlık olmak üzere toplamda 250 öğrenci kapasiteli “MAHMUD EFENDİ KÜLLİYESİ”nin tanıtıldığı slayt gösterisi davetliler tarafından ilgiyle izlendi.

Slayt gösterisinin ardından kürsüye gelen İlahiyatçı Yazar Mehmet Talu Hocaefendi, bir müslümanda bulunması gereken genel niteliklerden bahsetti.

Talu; “ Müslüman, istikamet üzere olmalıdır. Peygamberimizin ve sahabenin yaşantısına, fiiliyatına, sözlerine aykırı tüm akımlar, hareketler ehl-i sünnet dışıdır ve bu akımlardan şiddetle uzak durmamız gerekir. Müslüman, üzerine farz olan ilimleri öğrenmek ve bu öğrendikleri ile amel etmek zorundadır. Doğru olanı öğrenen Müslüman yanlış inanış ve akımlardan da kendini, ailesini, çocuklarını, akrabalarını ve çevresini koruyabilecektir. Müslüman kimliğine sahip bir toplum olabilmek için toplumumuzun en az %50’sinin namazda devamlı olması gerekir. Namaz, Müslüman kimliğinin en önemli göstergesidir.

Bir diğer önemli nokta; kılık kıyafetimiz, yaşantımız. Hem erkekler, hem de kadınlar kılık kıyafet noktasında tarz olan giyim tarzını değil, farz olan giyim tarzını seçmelidir. Müslüman kimliğine aykırı olan dar, vücut hatlarını belli eden giysilerden kaçınmalı; bol ve kalın (şeffaf olmayan) elbiseler tercih edilmelidir.

Müslüman, diğer din ve inançlara ait bayram, tören veya kutlamalara katılmamalıdır. Önümüzde yılbaşı var. Hristiyanların dînî bayramı olan bu gün ve gecede yılbaşı kutlamak maksadıyla kesinlikle bir şey yapılmamalı, sıradan bir gün olarak yaşanmalıdır. Zira peygamberimiz gayrimüslimlere benzemekten şiddetle kaçınırdı.” dedi.

                Mehmet Talu’nun sohbetinden sonra gerçekleştirilen imza töreni ile program sona erdi.

Kategori: Haberler

Hafızlığı Bitiren Talebelerimiz:

  1. Cafer KÖPRÜLÜ (Gümüşhane)
  2. Abdülaziz TEMÜR (Şanlıurfa)
  3. Abdülmelik GÖKDEMİR (Erzurum)


Arapçadan İcazet Alan Talebelerimiz:

  1. Akif BEKTAŞ (Gümüşhane - Hayekse Köyü)
  2. Cafer KÖPRÜLÜ (Gümüşhane - Tezene Köyü)
  3. Abdullah Yalçınkaya (Giresun)
  4. Feyyaz Fikret GÜNDÜZ (Gümüşhane - Sarıçiçek Köyü)
  5. Abdullah Sinan GÜNDÜZ (Gümüşhane - Sarıçiçek Köyü)
  6. Emre KARA (Gümüşhane - Tezene Köyü)
Kategori: Haberler

Medresemizin temeli için şap atıldı. Hemen akabinde demirler bağlandı ve temel atma aşamasına geçiyoruz inşallah. 

Allah muvaffak etsin! (Amin)

 

 Abdulmetin BALKANLIOĞLU hocaefendinin medresemiz için duası...

Kategori: Haberler

Geçtiğimiz Pazar günü, İstanbul'dan gelen pek değerli Hocaefendiler, GÜMÜŞ İLİM MERKEZİ'ni ziyaret ettiler ve Gümüşhane'deki faaliyetleri yerinde incelediler.

Pazar akşamı yapılan program, Naci KÖKTAŞ Hocaefendi'nin yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Ardından tefsir, hadis ve Ramûz ul ehâdis sohbeti yapan İlmî heyet başkanı Abdullatif KAVCI Hocaefendi, katılımcıları son derece tesirlendirdi. Cenab-ı Hakk cümlemizi bu âlimlerin ilminden ve takvâsından müstefîd eylesin...

 

 

Kategori: Haberler

MAHMUD EFENDİ HAZRETLERİ'NİN ilk talebelerinden ve bir çok hocalar yetiştiren; MAHMUD EFENDİ HZ.'nin :  " BEN MEMNÛNUM SENDEN !.."
Sözleriyle iltifatlarına mazhar olan ve aynı zamanda NACİ KÖKTAŞ Hocaefendi'nin de hocası olan MUSTAFA EKİN HOCAEFENDİ yılbaşında irşad faaliyetleri için Erzurum'a geldi.Erzurum'da Naci hocamız ve talebeleriyle bir araya gelen Hocaefendi; "NOEL TEHLİKESİ ve KAFİRLERE MEYLETMEMEK" konulu veciz bir konuşma yaparak dinleyenleri adeta mest etti. Gümüşhane'deki hizmetleri çok beğendiğini,hatta şaşkınlığını dile getirdi. Bu vesileyle başta okutan hocalar ile hocahanımlara, okuyan kız/erkek talebelerimize ve onları Kur'an Kurslarına gönderen anne ve babalarına; Ayrıca,bu hizmetlere katılan,katkıda bulunan,destekleyen,seven herkese çok dualar ettiler ve selamlar söylediler.

 

İşte MAHMUD EFENDİ HAZRETLERİ (k.s.)'nin, MUSTAFA EKİN HOCAEFENDİ'ye bir ziyaretinde  "Ben memnunum senden !.." buyurarak iltifat ettiği video..

Kategori: Haberler

Kelkit'te faaliyet gösteren TAHİR EFENDİ DERNEĞİ'nin davetlisi olarak Kelkit'e gelen,

 

MUTEBER FIKIH ALİMLERİNDEN,İLAHİYATÇI -YAZAR


MEHMET TALU Hocaefendi, KELKİT KÜÇÜK CAMİ'de "YILBAŞI KUTLAMAK TOPLUMSAL BİR İSYANDIR!.." konulu bir sohbet yaptı.NACİ KÖKTAŞ Hocaefendi ile beraber hasbihal edip,hediyeleştiler ve bir takım istişareler yaptılar. Gümüşhanelilere çok selam söyleyen MEHMET TALU HOCAEFENDİ, Başta Hafızlık ve Arapça okuyan talebelerimize ve okutan hocalarımıza ve Gümüşhanelilere çok dualar ettiler.

Allah-ü Teâlâ bizleri dünyada ve ahirette; ilimden,ilim meclislerinden ve ilim ehlinden ayırmasın..

Kategori: Haberler

Molla Cami Sınıfı

Bina Sınıfı

Hafızlık Talebeleri

Kategori: Foto Galeri

Kasım ayı içerisinde dernek merkezimize İstanbul dan İsmail GÜMÜŞHANEVİ Hoca misafir olmuştur. Dernek merkezimizde ve bazı camilerde vaazlar vermiş, gönülleri mest etmiştir.Ayrıca Suriye'deki zulümden kaçan, Türkiye'ye sığınan ve Mahmud Efendi hz.'nin kurslarında ilim tahsillerine devam eden Suriyeli yetim çocuklar da,Suriyeli hocaları ile birlikte misafirimiz oldular. Derneğimizdeki sohbetimizden önce def çalarak ilahiler söylediler, ve ardından İsmail GÜMÜŞHANEVİ Hocaefendi tesirli bir vaaz verdi. Programın bitiminde ise Suriyeli Hocaefendi bir teşekkür  konuşması yaptı. Naci Hocamız bu konuşmayı tercüme etti. Ardından çay,ikram ve muhabbetle misafirlerimizi yolculadık. Suriyeli kardeşlerimiz,evladlarımız bir nebze olsun dertlerini unuttular ve mesrur olarak döndüler..

Kategori: Haberler

21 Aralık 2013 Cumartesi günü Erzurum Kapalı spor salonunda yapacağı sohbet için Erzurum'a gelen Cübbeli Ahmet Hocaefendi,Naci hocamızla birlikte Erzurum'daki türbeleri ziyaret etmişlerdir.Cübbeli Hocaefendi, Naci hocamıza verdiği Gümüşhane'ye geleceği sözünü yinelemiş, Gümüşhane halkına selam göndermiş, Gümüşhane ve Kur'an Kurslarımızda okuyan talebeler için dualar etmiştir.

Kategori: Haberler

İlahiyatçı yazar Mustafa Özşimşekler, Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde Tahir Efendi Derneği tarafından tertip edilen sohbet programında konuştu.

Dün akşam yatsı namazının ardından Kelkit Küçük Camiinde gerçekleştirilen programda İsmailağa Cemaatinin önde gelen isimlerinden Mustafa Özşimşekler, yeni hicri yıl ve genel konular üzerine sohbet gerçekleştirdi.

Sohbetinde Kelkit’e ilk defa geldiğini vurgulayan Özşimşekler, İslam coğrafyasında çok sıkıntılar olduğunu, Arakan’dan Doğu Türkistan’a kadar her tarafta problemler olduğunu, kan ve gözyaşının dinmediğini belirterek, “İnşallah 1435 yılı İslam coğrafyasındaki kan durur.” dedi.

Özşimşekler, yaklaşık iki saat süren konuşmasını dua ile sonlandırdı.


Kategori: Haberler
Gümüşhanevi Derneği - GİMER (Gümüş İlim Merkezi)

Karaer Mahallesi - Sebahattin Aytaç Caddesi
No:21 / GÜMÜŞHANE

© 2020 - Gümüşhânevî Derneği, İSDEF (İsmailağa Dernekler Federasyonu) üyesidir.